Спецдрук
СПЕЦДРУК, ПРОТИПОЖЕЖНА ПОЛІГРАФІЯ, ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
Компанія «Пелікан-груп» рада запропонувати своїм клієнтам виготовлення плакатів та знаків електробезпеки, протипожежної поліграфії, а також для підлоги та стін розмітки будь-яких параметрів для виробничих приміщень.
Ціни на спецдрук (скачати) |
Згідно п. 3.8 Правил пожежної безпеки в Україні територія підприємства, а також будівлі, споруди, приміщення повинні бути забезпечені відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ 12.4.026-76 * "Кольори сигнальні і знаки безпеки".
На місцях і ділянках, які є тимчасово вибухо- і пожежонебезпечними, слід також встановлювати знаки пожежної безпеки.
Знаки пожежної безпеки призначені для привернення уваги працюючих до безпосередньої небезпеки, попередження про можливу небезпеку, приписів і дозволу певних дій з метою забезпечення пожежної безпеки, а також для надання необхідної інформації.
Знаки пожежної безпеки, встановлені біля входу в приміщення (на воротах, вхідних дверях) означають, що дія цих знаків охоплює всі приміщення. При необхідності обмежень зони дії знака слід дати відповідне роз'яснення в пояснювальному написі.
Встановлено декілька груп знаків безпеки, до яких відносяться і знаки пожежної безпеки: заборонні знаки - призначені для заборони певних дій; попереджувальні знаки - призначені для попередження працюючих про можливу небезпеку; приписувальні знаки - призначені для дозволу певних дій працюючих тільки при виконанні конкретних вимог пожежної безпеки і показу шляхів евакуації; вказівні знаки - призначені для зазначення місцезнаходження пожежних кранів, гідрантів, вогнегасників, пунктів оповіщення про пожежу, місць для куріння, евакуаційних виходів тощо
ЗАБОРОНЯЮЧІ ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
Знаки призначені для заборони певних дій.
Заборонні знаки згідно з технічними вимогами ДСТУ ISO 6309: 2007 повинні бути наступними: коло червоного кольору з білим полем усередині, білою по контуру знака облямівкою і символічним зображенням чорного кольору на внутрішньому білому полі, перекресленим похилою смугою червоного кольору (кут нахилу 45 °, зліва зверху направо вниз). Ширина кільця червоного кольору повинна бути 0,09-0,1 зовнішнього діаметра, а ширина похилої червоної смуги - 0,08 зовнішнього діаметра, ширина білої облямівки по контуру знака - 0,02 зовнішнього діаметра.
Допускається застосовувати заборонні знаки з пояснювальним написом, виконаним шрифтом чорного кольору. При цьому похилу червону смугу не завдають.
Спосіб нанесення заборонних знаків безпеки на виробниче обладнання та його фарбування лакофарбовими матеріалами сигнальних кольорів встановлюється в конструкторській документації. Спосіб нанесення повинен забезпечувати збереження знаків і сигнальних кольорів протягом усього терміну експлуатації обладнання або до його капітального ремонту.
Лакофарбові матеріали сигнальних кольорів, що застосовуються для фарбування заборонних знаків безпеки, виробничого обладнання та інших об'єктів, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких знаки безпеки, виробниче обладнання та інші об'єкти призначені.
Заборонні знаки, які використовуються в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості, повинні бути освітлені. Всі пристрої, що забезпечують видимість знаків, табличок і блоків в темний час доби, не повинні змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість в світлий час доби.
Плоскі знаки, таблички і блоки, що включають заборонні знаки безпеки, слід виготовляти з листового металу товщиною від 0,5 до 1,5 мм, а також з пластмас або деревини за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості і стійкості їх в різних атмосферних умовах.
Граничні відхилення габаритних розмірів знаків і табличок ± 2%.
РОЗПОРЯДЧІ ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
Розпорядчі знаки призначені для зазначення конкретних вимог щодо забезпечення безпеки праці (обов'язкове застосування певних засобів захисту працюючими).
Знаки згідно з технічними вимогами ДСТУ 6309: 2007 повинні бути наступними: коло синього кольору з білою облямівкою по контуру завширшки 0,02 діаметра знака, всередині якого знаходиться символічне зображення білого кольору.
Для нанесення пояснюючого напису на знак необхідно всередині синього кола виконати біле поле діаметром 0,7 діаметра знака.
Спосіб нанесення розпорядчих знаків на виробниче обладнання та його фарбування лакофарбовими матеріалами сигнальних кольорів встановлюється в конструкторській документації. Спосіб нанесення повинен забезпечувати збереження знаків і сигнальних кольорів протягом усього терміну експлуатації обладнання або до його капітального ремонту.
Лакофарбові матеріали сигнальних кольорів, що застосовуються для фарбування знаків, виробничого обладнання та інших об'єктів, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких приписує знак безпеки, виробниче обладнання та інші об'єкти призначені.
Знаки, що використовуються в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості, повинні бути освітлені. Всі пристрої, що забезпечують видимість знаків, табличок і блоків в темний час доби, не повинні змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість в світлий час доби.
Плоскі знаки, таблички і блоки, що включають приписуючі знаки безпеки, слід виготовляти з листового металу товщиною від 0,5 до 1,5 мм, а також з пластмас або деревини за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості і стійкості їх в різних атмосферних умовах.
ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
Дана група знаків призначена для попередження працюючих про можливу небезпеку.
Попереджувальні знаки згідно ДСТУ 6309: 2007 повинні бути такими: рівносторонній трикутник з округленими кутами жовтого кольору, звернений вершиною вгору, з облямівкою чорного кольору шириною 0,05 боку і символічним зображенням чорного кольору.
Спосіб нанесення попереджувальних знаків безпеки на виробниче обладнання та його фарбування лакофарбовими матеріалами сигнальних кольорів встановлюється в конструкторській документації. Спосіб нанесення повинен забезпечувати збереження знаків і сигнальних кольорів протягом усього терміну експлуатації обладнання або до його капітального ремонту.
Лакофарбові матеріали сигнальних кольорів, що застосовуються для фарбування попереджувальних знаків безпеки, виробничого обладнання та інших об'єктів, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких знаки безпеки, виробниче обладнання та інші об'єкти призначені.
Знаки, що використовуються в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості, повинні бути освітлені. Всі пристрої, що забезпечують видимість попереджувальних знаків, табличок і блоків в темний час доби, не повинні змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість в світлий час доби.
Плоскі знаки, таблички і блоки, що включають знаки безпеки, слід виготовляти з листового металу товщиною від 0,5 до 1,5 мм, а також з пластмас або деревини за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості і стійкості їх в різних атмосферних умовах.
ВКАЗІВНІ ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
Вказівні знаки призначені для показу місцезнаходження різних об'єктів і пристроїв.
Знаки згідно ДСТУ 6309: 2007 повинні бути наступними: синій прямокутник, з білою облямівкою по контуру, шириною 0,02 меншої сторони прямокутника з білим квадратом усередині із стороною, рівною 0,7 меншої сторони прямокутника. Всередині білого квадрата повинне бути нанесене символічне зображення або пояснюючий напис чорного кольору.
На вказівних знаках допускається зображати вказівну стрілку і відстань до об'єкта білим кольором безпосередньо в нижній частині знака (під білим квадратом).
Допускається поєднувати вказівні знаки, передбачені цим стандартом, з пояснювальним написом в єдиному блоці прямокутної форми. Вказівний знак повинен бути розташований в лівій частині блоку. Висота блоку повинна бути на 15% більше висоти знака, довжина блоку - в 2 або 3 рази більше його висоти. Блок повинен бути окантований облямівкою шириною 0,05 довжини меншої сторони прямокутника. Її колір повинен відповідати сигнальному кольору вказівного знаку.
Пояснювальний напис слід виконувати чорним кольором на білому тлі, за винятком написів пожежної безпеки, які слід виконувати червоним кольором. Допускається вертикальне розташування блоку по більшій стороні.
Спосіб нанесення вказівних знаків безпеки і його фарбування лакофарбовими матеріалами сигнальних кольорів встановлюється в конструкторській документації. Спосіб нанесення повинен забезпечувати збереження знаків і сигнальних кольорів протягом передбаченого тех. документацією терміну експлуатації.
Лакофарбові матеріали сигнальних кольорів, що застосовуються для фарбування вказівних знаків безпеки та інших об'єктів, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких даний знак та інші об'єкти призначені.
Знаки, що використовуються в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості, повинні бути освітлені. Всі пристрої, що забезпечують видимість вказівних знаків, табличок і блоків в темний час доби, не повинні змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість в світлий час доби.
Плоскі знаки, таблички і блоки, що включають вказівні знаки безпеки, слід виготовляти з листового металу товщиною від 0,5 до 1,5 мм, а також з пластмас або деревини за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості і стійкості їх в різних атмосферних умовах.
ЗНАКИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ
Знаки пожежної безпеки призначені для вказівки місцезнаходження різних об'єктів і інвентарю для боротьби і запобігання пожежі, таких як пожежні пости, пожежні крани, гідранти, вогнегасники, пункти сповіщення про пожежу, пожежні сходи та ін.
Знаки пожежної безпеки згідно з технічними вимогами ДСТУ 12.4.026-76 повинні бути наступними: синій прямокутник, з білою облямівкою по контуру, шириною 0,02 меншої сторони прямокутника з білим квадратом усередині із стороною, рівною 0,7 меншої сторони прямокутника. Всередині білого квадрата повинне бути нанесене символічне зображення або пояснюючий напис червоного кольору.
Однак з набранням чинності ДСТУ ISO 6309: 2007 графічне зображення ряду знаків пожежної безпеки буде виглядати так - червоний квадрат, всередині якого знаходиться біле символічне зображення.
Види, розміри і кольори знаків пожежної безпеки регламентуються документом
ДСТУ 12.4.026-76 (2.2 Мб) "Кольори сигнальні і знаки безпеки" а також
ДСТУ ISO 6309: 2007 (1.7МБ) "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір". Крім того, в процесі вибору і установки знаків пожежної безпеки слід керуватися чинними стандартами, будівельними нормами і правилами пожежної безпеки.
Так само можна виготовлення фотолюмінісцентні (світяться в темряві) знаки пожежної безпеки. Основна перевага таких знаків - це підвищена видимість в умовах відключення електропостачання під час пожежі або при задимленні приміщення. Використання фотолюмінісцентних знаків дозволяє швидко і без паніки провести евакуацію персоналу і вчасно виявити і застосувати всі наявні засоби пожежогасіння навіть в умовах абсолютної темряви або поганої видимості.
Фарби та матеріал, що застосовуються для виготовлення знаків безпеки, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких призначені знаки пожежної безпеки.
Знаки, що використовуються в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості, повинні бути освітлені. Всі пристрої, що забезпечують видимість знаків, табличок і блоків в темний час доби, не повинні змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість в світлий час доби.
Тому при виборі місць їх установки необхідно дотримуватися ряду вимог. По-перше, знак повинен бути добре видно, його сприйняттю не повинен заважати колір навколишнього фону або сторонні предмети. По-друге, відстань між однойменними знаками, що вказують місцезнаходження евакуаційного виходу або пожежно-технічного інвентарю, не повинно перевищувати 60 метрів. І, нарешті, остання вимога - знак повинен розташовуватися в безпосередній близькості від об'єкту, до якого він належить.
Ефективність застосування знаків пожежної безпеки безпосередньо залежить від того, наскільки правильно вони розміщені, чітко виконані і освітлені. Основні знаряддя, що використовуються для гасіння пожежі, знаходяться у знаків пожежний кран і вогнегасник. Такі знаки як пожежний водоисточник, пожежний гідрант, пожежний кран і пожежний сухотрубний стояк, чітко вказують, де знаходяться дані об'єкти, допоможуть пожежному розрахунку в найкоротші терміни і максимально ефективно виконати свою роботу.
Знаки пожежної безпеки, які встановлені біля входу в приміщення (на воротах, вхідних дверях) означають, що дія цих знаків охоплює всі приміщення. При необхідності обмежень зони дії знака необхідно подати відповідне роз'яснення в пояснювальному написі.
Плоскі знаки, таблички і блоки, що включають знаки пожежної безпеки, слід виготовляти з листового металу товщиною від 0,5 до 1,5 мм, а також з пластмас або самоклеючої плівки за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості і стійкості їх в різних атмосферних умовах.
ЕВАКУАЦІЙНІ ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
Евакуаційні знаки призначені для вказівки шляхів евакуації при надзвичайній ситуації.
Евакуаційні знаки згідно з технічними вимогами ДСТУ ISO 6309: 2007 повинні бути наступними:
квадрат або прямокутник зеленого кольору з білою облямівкою по контуру завширшки, всередині якого знаходиться символічне зображення білого кольору.
Покажчики евакуаційних або запасних виходів повинні бути забезпечені власними автономними джерелами живлення для освітлення.
Лакофарбові матеріали, які застосовуються для фарбування евакуаційних знаків, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких евакуаційні знаки безпеки призначені.
Евакуаційні знаки, які використовуються в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості, повинні бути освітлені автономними джерелами живлення. Всі пристрої, що забезпечують видимість знаків, табличок і блоків в темний час доби, не повинні змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість в світлий час доби.
Плоскі знаки, таблички і блоки, що включають евакуаційні знаки безпеки, слід виготовляти з листового металу товщиною від 0,5 до 1,5 мм, а також з пластмас або деревини за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості і стійкості їх в різних атмосферних умовах.
ПЛАКАТИ І ЗНАКИ ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ.
Призначення та вимоги до конструкції
Залежно від умов застосування плакати і знаки електробезпеки можуть бути наступними:
- заборонні плакати - для заборони дій з комутаційними апаратами, помилкове включення яких може призвести до потрапляння напруги на місце виконання робіт;
- попереджуючі плакати - для попередження про небезпеку наближення до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою;
- розпорядчі плакати - для дозволу певних дій - тільки в разі виконання конкретних вимог безпеки праці;
- вказуючі плакати - для зазначення місця розміщення різних об'єктів і пристроїв.
За характером застосування плакати і знаки електробезпеки можуть бути постійними і переносними.
Плакати і знаки електробезпеки повинні виготовлятися з електроізоляційних матеріалів (склопластику, полістиролу, ПВХ, гетинакса, текстоліту та ін.).
Для електроустановок, що мають бути відокремлені від клем, не можуть застосовуватись переносні і тимчасові навісні знаки електробезпеки, виготовлені з струмопровідного матеріалу.
Допускається виготовляти постійні, переносні плакати і знаки безпеки з металу - тільки для установок, віддалених від струмоведучих частин.
Плакати і знаки електробезпеки на бетонні і на металеві поверхні.Рекомендується наносити фарбами за допомогою трафаретів, а також використовувати плакати і знаки електробезпеки на самоклеючій плівці.
Лакофарбові матеріали сигнальних кольорів, що застосовуються для фарбування знаків електробезпеки, виробничого обладнання та інших об'єктів, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких плакати електробезпеки, виробниче обладнання та інші об'єкти призначені.
Плакати і знаки електробезпеки, використовувані в темний час доби або в умовах недостатньої видимості, повинні бути освітлені. Всі пристрої, що забезпечують видимість знаків, табличок і блоків в темний час доби, не повинні змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість в світлий час доби.
Виготовлення стендів.
Формат, розмір і дизайн стенду залежить від бажання замовника.
Виготовлення схем евакуації.
Формат, розмір і дизайн схеми залежить від бажання замовника.
ФОТОЛЮМІНІСЦЕНТНІ ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
В умовах недостатнього освітлення або темряви колірне сприйняття об'єктів, що не світяться, різко погіршується або повністю зникає. Для поліпшення зорового сприйняття в цих умовах використовують світлонакопичуючі (фотолюмінісцентні) засоби візуальної інформації.
Фотолюмінесцентні (світлонакопичуючі) знаки безпеки слід застосовувати там, де можливо аварійне відключення джерел світла, а також в якості елементів фотолюмінісцентних евакуаційних систем для забезпечення самостійного входу людей з небезпечних зон в разі виникнення надзвичайних ситуацій.
Фотолюмінесцентні об'єкти в темряві самостійно випромінюють світіння жовто-зеленого кольору, яке викликає найбільшу активність чутливих рецепторів органів зору людини, і дозволяє візуально сприймати необхідну інформацію щодо забезпечення безпеки.
Поріг світлової чутливості (мінімальна інтенсивність світлового впливу, що викликає відчуття світла) змінюється в процесі адаптації органів зору до зовнішнього світлового впливу. Найбільш висока чутливість досягається при адаптації в темряві протягом трьох-чотирьох годин, що сприяє забезпеченню видимості фотолюмінісцентних знаків безпеки і сигнальної розмітки тривалий час.
Види, розміри і кольору знаків пожежної безпеки регламентуються документом
ДСТУ ISO 6309: 2007 (1.7МБ) "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір". Крім того, в процесі вибору і установки фотолюмінісцентних знаків безпеки слід керуватися будівельними нормами і правилами пожежної безпеки.
Вид знаків | ||
---|---|---|
Звичайний |
В темноті | |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
|
ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ФОТОЛЮМІНІСЦЕНТНИХ ЗНАКІВ
Спосіб нанесення фотолюмінісцентних знаків безпеки і їх фарбування лакофарбовими матеріалами сигнальних кольорів встановлюється в конструкторській документації. Київський лакофарбовий матеріал повинен забезпечувати видимість знаків після відключення освітлення або в умовах задимленості протягом тривалого (до 7 годин) терміну.
Лакофарбові матеріали сигнальних кольорів, що застосовуються для фарбування знаків безпеки та інших об'єктів, повинні забезпечувати стійкість кольору покриття в кліматичних і виробничих умовах, для яких Фотолюмінесцентні знаки безпеки, виробниче обладнання та інші об'єкти призначені.
Плоскі знаки, таблички і блоки, що включають світлонакопичувальні знаки безпеки, слід виготовляти з листового металу товщиною від 0,5 до 1,5 мм, а також з пластмас або деревини за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості і стійкості їх в різних атмосферних умовах.
СВІТЛОВІДБИВАЮЧІ ЗНАКИ БЕЗПЕКИ
Світловідбиваючі знаки безпеки призначені для використання в умовах, коли потрібно донести інформацію при недостатній видимості (освітленість складає менше 20 лк). Принцип світловідбиваючих знаків полягає в тому, що для отримання ефекту світловідбивання необхідно застосувати направлене джерело світла, наприклад ліхтар або фари автомобіля. Даний вид знаків безпеки виготовляють з використанням спецплівок і світловідбивних фарб, що мають в масі і на поверхні мікрокульки, які при освітленні їх спрямованим променем світла відображають частину світлового потоку в напрямку до джерела світла. Світловідбиваючі плівки для виготовлення знаків застосовуються для поодиноких і невеликих тиражів (1-100 шт.), якщо тираж знаків безпеки понад 100 шт. одного виду, то застосовують світловідбиваючі фарби.
Світловідображуючим можна виготовити будь-який знак з наведених нижче:
заборонні
розпорядчі
попереджувальні
вказівні
пожежної безпеки
евакуаційні
для електроустановок